SÖRKIFLI

Hozzávalók:
Fél kg liszt
2,5 dkg élesztő
1 kávéskanál cukor
2 dl tej
1 dl olaj
1 púpozott teáskanál só
2 evőkanál tejföl
1 db tojássárgája
10 dkg trappista sajt (füstölt sajt is lehet, de olvastam már Mackó sajtos – sajtkrémes - variációt is.)
10 dkg vaj (Rama margarin)
1 db tojás
A szóráshoz: durva szemű só, egész köménymag.

Elkészítés:
A sajtot lereszeljük. Egy dl langyos tejben a cukorral felfuttatjuk az élesztőt.
Egy keverőtálba mérjük a lisztet, hozzáadjuk a sót, a reszelt sajt felét, az olajat, a tejfölt, egy tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt, a maradék langyos tejet. Alaposan összegyúrjuk, és a duplájára kelesztjük.. (Gyorsítható a folyamat: Mikrohullámú sütőben, 530Watton 1 percig melegítjük, a tál fedelével letakarjuk, majd a mikróban hagyjuk pihenni. Így kb. fél óra alatt megkel a tészta.)
Két tepsit a kivajazunk, a többi vajat mikrohullámú sütőben felolvasztjuk.
A tésztát kétfelé választjuk. Kör alakúra kinyújtjuk, megkenjük olvasztott vajjal, és megszórjuk reszelt sajttal. Cikkekre vágjuk (16 db-ra egy kört), és kívülről befelé haladva feltekerjük a körcikkeket. A kör közepén lévő csücsköt nyomjuk rá kicsit a kiflire, mert sütés közben hajlamos elválni. A másik tésztadarabbal is hasonlóan járunk el. A kivajazott tepsire tesszük a kifliket, tetejüket megkenjük az elhabart egész tojással (pici sót tegyünk a tojásba), majd megszórjuk vagy durva szemű sóval, vagy köménymaggal, de lehet mákkal is.
Előmelegített sütőben, 200 C fokon, alsó-felső állásnál kb. 30 perc alatt sülnek szép pirosra.

Finom sörkorcsolya, másnap is puha még a tésztája, joghurttal, krémsajttal akár reggeli is lehet belőle. (Már ha marad.)

Megjegyzés:
Régen libazsírral kenték le a tésztát, a liszthez is zsírt adtak, sajtot nem tettek bele. Ki lehet próbálni, és eldönteni, melyik variáció ízlik jobban! Az ízesítéssel lehet variálni - a kinyújtott kör alaú tésztát vajazás után megkenhetjük krémsajttal, vagy pizza krémmel, és úgy szórjuk rá a reszelt sajtot, majd tekerjük fel. Lehet sonkacsíkokkal is megbolondítani - itt már tényleg csak a fantáziánk szab határt!









KARÁCSONY 2010

Már soha nem lesz a régi Apu nélkül, a kiskutyám nélkül - de örülni akarok annak, ami még van! Békés, boldog Karácsonyt kívánok minden kedves Olvasómnak, Barátomnak, aki idelátogat!

EZ IGEN...

Recepteket böngészve az alábbi gyöngyszemre találtam:
"Az aszalt barackot és a mazsolát apró darabokra vágtam és összekevertem a narancslével. A vajat felolvasztottam, kenőtollal kikentem a muffinformákat az olvadt vajjal. A cukrot összekevertem a liszttel, a sütőporral, a fahéjjal és mézeskalács fűszerkeverékkel. Hozzáadtam a barackot és a mazsolát. A tojást habosra kevertem, hozzáadtam a vajat, a mézet és a tejet és ehhez kanalanként hozzákevertem a lisztes keveréket. Előmelegített sütőben alsó közepes lángon, őzgerinc-formában negyven percig sütöttem, hurkapálcával megvizsgáltam és jónak találtam, de alul-közepén mégis nyers maradt kicsit, szóval vagy picit tovább kellett volna sütni vagy picit erősebb lángon."
Már csak egyet nem értek: minek kente ki a muffinformákat vajjal, ha őzgerincformában sütötte meg a sütit??

Ez az új módi, kenjünk ki minden formánkat, aztán egyszer majd csak jó lesz valamire?:))))))
Nem vagyok gonosz, de ezt annyira édes, hogy muszáj volt megmutatni:)



SZERELMEK A ZENÉBEN..

Nem vagyok egy nagyon kitartó típus - illetve szeretem a változatosságot. Ám néhány dologban igen hűséges vagyok, pld a zenében is. Lehet komoly, lehet könnyű, ha egyszer megszerettem, akkor annak annyi, ragaszkodom hozzá:) Néha zeneterápiás estéket tartunk - íme az egyik kedvenc a sok közül. Ám hozzá kell tennem, hogy "Szállj velem" 25 évvel ezelőtt nem azt jelntette, amit ma, nem kábítószerek reklámjára gondolt, hanem egészen másra.. Akkor még kábítószerek nem is léteztek!
Az én esetemben egy új otthon, egy új vállakozás álmaival párosult ez a nóta. Erőt adott a hétköznapokban, hogy merjek álmodni - és azokat megvalósítani!
A hangerőt ne feletsd el bekapcsolni!


MARCIPÁNOS-KÓKUSZKRÉMES BONBON

Mostanában sokszor belefutottam a házi bonbon készítésbe, gondoltam, kipróbálom én is, miért ne? Találtam egy nekem nagyon tetsző receptet, Gesztenye blogjában, a Marcipánkrémes bonbon tetszett meg. Sajna, nekem nem sikerült a recept alapján elkészíteni, variálnom kellett - a töltelék túlságosan folyós lett.. Így a sima Marcipános bonbon átalakult: Marcipános-kókuszkrémes bonbonná:)
Nem bánom, hogy kipróbáltam, ám csak azoknak ajánlom elkészíteni, akiknek van kedvük pepecselni, és van elég idejük! Nem bonyolult, csak munka és időigényes édesség - ráadásul olyan átkozottul finom, hogy semmi perc alatt elfogyna, ha nem lennék résen. De résen vagyok, eldugtam, így marad karácsonyra is - ha csak addig nem szánom meg az Uramat, és nekidurálom magam még egy adag elkészítésének... 3 szemet engedélyeztem fogyasztásra most összesen, ez már felér egy kínzással...

Hozzávalók:
Töltelék:
1 dl tejszín
5 dkg fehér csokoládé
5 dkg marcipánmassza
1 evőkanál tejszín ízű habpor
4 evőkanál kókuszreszelék
Pár csepp mandulalikőr (ha nincs, akkor mandula aroma, de fehér nem zöld).
Csokoládé bevonat: 20 dkg jó minőségű étcsokoládé.
A bonbonok készítéséhez szilikonos "jégkocka" készítő formákat használtam. (Szőlőfürt, eper és barack, vagy almaformák, ki minek látja:)

Elkészítés:
10 dkg étcsokoládét gőzfürdő felett felolvasztunk. Az olvasztott csokival kikenjük a szilikonformákat, és hidegre tesszük szilárdulni. (A kenéshez vékony ecsetet praktikus használni, hogy az összes kis mintás részt ki tudjuk kellően kenni.) Töltelék: A tejszínt felforraljuk, majd a tűzről lehúzva hozzákeverjük a kockákra tördelt fehér csokoládét, a kisebb kockákra darabolt marcipánmasszát, és elkeverjük. Egy fémszűrőn átpasszírozzuk, így csomómentessé válik, és lehűthetjük. Ha már hideg, kézi mixerrel hozzákeverjük a tejszín ízű habport. Végül hozzákeverjük a kókuszreszeléket is, és pár csepp mandula aromával ízesítjük. Kb. 1 órára betesszük a hűtőbe.
Eddigre a szilikonformákba kent csoki megszilárdult, így kikenhetjük egy újabb csoki réteggel. (A maradék olvasztott csokihoz hozzáadjuk a másik 10 dkg kockákra tördelt étcsokoládét, felolvasztjuk.) Azért kell a két réteg csokoládémáz, hogy az esetleges hiányokat pótoljuk, és a bonbonok kiszedésénél a burok se repedjen meg, ne törjön össze. Ismét hagyjuk megdermedni.
Ha már megkötött a csokoládé a formákban, habzsák (vagy csillagcsőrös töltő segítségével betöltjük a formákat. Ügyeljünk rá, hogy maradjon hely a lezáráshoz szükséges csoki rétegnek is! A töltelék tetejét az ujjunk hegyével elsimítjuk úgy, hogy a csoki falhoz ne érjen hozzá felül a töltelék, hiszen a csoki buroknak egybefüggőnek kell lennie a bonbon elkészültekkor.
Végül a bonbonokat lekenjük, lezárjuk egy olvasztott csoki réteggel. Hagyjuk dermedni, majd hűtőbe tesszük másnapig, legalább egy éjszakát hagyjuk békén.
Másnap a kész bonbonokat óvatosan kinyomkodjuk a formákból, és kapszlikba téve, jól záródó fémdobozban hűvös helyre állítjuk. Próbáljuk pld. pincei kamrába eldugni, így talán lesz esélyünk arra, hogy karácsonyra is marad. Ajándéknak is kiváló ötlet! Ebből a mennyiségből 28 db bonbonunk lesz.

Megjegyzés:
Tapasztalataim szerint az olvasztott csokoládét nem praktikus még folyós állapotban hűtőben dermeszteni (pld. a csoki bevonatos tortákat sem), mert a csokoládé „kifehéredhet”, szürkés árnyalatot kaphat. Ha már nagyjából szilárd a csokoládé, akkor tegyük csak hűtőbe. Én most a hűtési fázisokhoz nem is hűtőt használtam – elég volt kitenni (letakarva egy tálcával) a teraszra, tél lévén, gyorsan lehűltek, megkötöttek.

Nem egy egyszerű feladat házi bonbont készíteni, kissé macerás a sok hűtés- várakozás és a pepecselős munka miatt. Akinek van rá ideje, és türelme, csak az kezdjen hozzá – igaz, a végeredmény megéri a fáradtságot!








KÍNAI WAL-MART - OLYASMI, MINT NÁLUNK A TESCO

Csak az árukínálat különbözik egy kicsit.

Ezek bizony krokodilok. Nálunk a malac szájába tesznek citromot, de annak kicsit kisebb a szája, úgyhogy ez itt narancs, vagy grapefruit.


Öm ömlesztett rizs. Van náluk nagyon sok és sokféle.

Válogatható vegyes húsok. (Itt aztán lehet kotorászni! - higiénia??)

Narancslé és főző olaj. (Még jó hogy passzolnak egymáshoz!)

Teknősök és egyebek. (Pld. békák.)

Na ez itt feladta a leckét nekem is, nem tudom mi ez, de ha valaki érdekességet akar vendégeinek felszolgálni, akkor ilyent vegyen.

Walmart márkájú alkohol. (Ez valamiből készült pálinkaféle.)

Ezt mindenki felismerheti, ez bizony karajcsont. Ezt mi is megfőzzük, ebből készül a híres orjaleves.

Válogatott, szárított hüllők. (Na ehhez kell ám bátorság!)

Likőrök gyönyörű csomagolásban. (De vigyázz, mert ezekben is lehet itt-ott egy-két kígyófej, vagy akármi!)

Békák. (Lehet válogatni. Hogy mért nem ugrálnak ki, arra nem jöttem rá.)

Evőpálcikák minden méretben és anyagból. (A legjobb a mindig zsebben hordható, teleszkópos, acélból.)

Úthengerelt kacsák kiakasztva. Jó lapos, kis helyen elfér.. (Belső zseb, stb.)


Ezek nem bonbonok, hanem bizony csomagolt marha granulátum. (csípős és nagyon fűszeres!)


Malac - arc.

Antibakteriális fehérnemű férfiaknak.


Diétás víz. (Aki szárított hüllőt eszik, annak utána kötelező ilyent inni!)


Húsízű víz. (Nem vicc!) Van itt bélszín Stroganoff módra, sajtburger és pekingi kacsa ízű. (Lehet hogy ez szűrt mosogatólé?)

"Speciális" savanyúság. (No kommentár!)

100%-os ló tejpor. Nem pónilóé ám!

Ha egyszer eljuttok Kínába, senki ne hagyjon ki egy hasonló szupermarket látogatást. Tényleg érdekes, és el lehet bámulászni legalább egy fél napot, minden gond nélkül.

Forrás: Ismeretlen, e-mail-ben kaptam, gondoltam, megmutatom, igen érdekes:)

DIÓS KEKSZ

Hozzávalók:
Tészta:
25 dkg liszt
1 csipet só
20 dkg sózatlan vaj (Rama margarin)
10 dkg darált dió (vagy mandula, vagy mogyoró)
2 db tojássárgája
8 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héjja.

Máz:
1 db tojássárgája
2-3 evőkanál tej.

Díszítés:
Színes cukor máz (Dr. Oetker).

Elkészítés:
A liszthez adjuk a sót, a kockázott vajat, és elmorzsoljuk (robotgép késes karjával). Hozzáadjuk a többi anyagot is, géppel összedolgozzuk, majd téglalapot formázunk a tésztából. Kézzel is készíthetjük, ám igyekezzünk, a vaj ne melegedjen fel a kezünk melegétől. Folpackba csomagolva legalább fél órát hűtőszekrényben pihentetjük. Pihenés után enyhén lisztezett felületen fél cm vastagra kinyújtjuk, a kívánt formákra kiszaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a kekszeket, tetejüket lekenjük egy tojássárgája és tej keverékével.
Előmelegített sütőben, 200C fokon, alsó-felső állásnál kb. 10-15 perc alatt kisütjük világos arany barnára. A sütésnél figyelni kell, nehogy túlsüljön a tészta.
Ha kihűlt, kedvünk és tehetségünk szerint díszíthetjük cukormázzal. (Gyerekek is rajzolhatnak!) A cukormáz megszilárdulása után jól záródó fémdobozban, rétegenként sütőpapírral elválasztva tároljuk.

Sokáig elálló, finom teasütemény. Készíthető mandulával, mogyoróval is, díszíthető fél szem dióval, mogyoróval (ekkor a magvakat a mázzal bekent kekszek tetejére ültessük, és együtt süssük meg).

Karácsonyra sütöttem - immár a második adaggal - az elsőt nem sikerült kellőképpen eldugnom:)




MEXIKÓI RAKOTT TÉSZTA

Hozzávalók:
Fél kg száraztészta (Rövidcső tészta, vagy kagyló tészta)
Fél kg mexikói zöldségkeverék (vagy zöldborsó, kukorica, sárgarépa kockázva)
1 fej vöröshagyma
5 dkg vaj
4 db tojás
2 pohár tejföl
15 dkg trappista sajt
Só, ételízesítő, egy csipet cukor.

Elkészítés:
A hagymát megtisztítjuk, nagyon apróra felkockázzuk, egy evőkanálnyi vajban megdinszteljük. Rátesszük a zöldségeket, kevés vízzel (1 dl) felöntjük, ízesítjük sóval, Vegetával, egy csipet cukorral és fedő alatt megpároljuk. A tésztát sós, forró vízben kifőzzük, majd lecsepegtetjük. Se a zöldségeket, se a tésztát ne főzzük agyon!
A tojásokat elhabarjuk, a tejfölt hozzáadjuk, pici sóval, egy teáskanálnyi Vegetával ízesítjük, simára keverjük. A sajtot nagylyukú reszelőn lereszeljük.
Egy tűzálló tálat a maradék vajjal kikenünk, beletesszük a tészta felét, majd a zöldségeket is rátesszük. A tészta másik felével betakarjuk. Leöntjük a tojás-tejföl keverékkel, rászórjuk a reszelt sajtot, és előmelegített sütőben megsütjük, míg a tetején színt kap a sajt.

Kockára vágva tálaljuk. Kínálhatunk mellé ketchup-öt, vagy tartármártást, ki mit szeret, de anélkül is finom. Ha gazdagabban szeretnénk, a rétegezésnél a zöldségekre tehetünk még 25 dkg kockázott felvágottat (pld. sonkát) is.

Gyorsan elkészíthető, egyszerű finom étel, vegetáriánusoknak is ajánlom!



RAKOTT PALACSINTA

Hozzávalók:
30 dkg finomliszt
5 dl tej
3 dl ásványvíz
2 db tojás
1 teáskanál só
1 mokkáskanál cukor
1,5 dl olaj
2 db alma.

Töltelék:
20 dkg darált dió
2 csomag vaníliás cukor
3 púpozott evőkanál cukor (ízlés szerint)
Fél citrom reszelt héjja.

Csokoládé öntet:
6 evőkanál cukor
2 evőkanál kakaópor
5 dkg vaj
3 evőkanál víz.

Valamint:
Baracklekvár.

Elkészítés:
A palacsintatészta hozzávalóit kimérjük. A lisztet egy mélyebb keverőtálba szitáljuk. A tojásokat elhabarjuk, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a tejet és a liszthez adva csomómentesre keverjük kézi habverővel. Hozzákeverjük a többi folyadékot is, és bő fél órát pihentetjük.
Közben elkészítjük a dió tölteléket: Egy gyorsforralót kiöblítünk vízzel, majd felforraljuk benne a tejet. A lángot mérsékelve hozzákeverjük a cukrokat, a darált diót. 1-2 percig kevergetjük, majd a tűzről lehúzva hozzákeverjük a reszelt citromhéjat is.
Kisütjük a palacsintákat: Fél dl olajat egy pohárba öntünk, beleteszünk egy kenőtollat – minden palacsinta sütése előtt vékonyan kiolajozzuk a serpenyőt. Az utolsó 4 adagnyi palacsinta sütése előtt a masszába keverünk 2 db almát hámozva, reszelve. Ebből 3 almás palacsintát sütünk. Összesen 15 db sima, és 3 db almás palacsintánk lesz.
Elkészítjük a csoki öntetet: A vajat felolvasszuk egy gyorsforralóban. A cukrot, kakaóport, vizet elkeverjük, a vajhoz adjuk, kevergetjük, míg a cukor elolvad – de nem szabad túl sokáig, mert a kakaó keserű lesz, ha odaég. (1-2 perc).
Összeállítás: Egy palacsinta méretű jénai (függőleges falú) tálba régegezzük a palacsintákat: 1 palacsinta, diókrémmel megkenjük, 1 palacsinta, lekvárral megkenjük, 1 palacsinta, csoki öntettel megkenjük. Ezt a rétegezést addig folytatjuk, míg tart a palacsinta. A 3 db almás palacsintát arányosan elosszuk a rétegezés közben. Az utolsó palacsinta tetejére csokoládé öntet kerüljön.
Hagyjuk pihenni kicsit.

Nagyon finom, laktató édesség – melegen, hidegen egyaránt! Hűtőben tároljuk. Másnapra a „csúszkálós” rétegeket a palacsinta magába szívja nagyjából, még szebben lehet tálalni.






JÓ TANÁCSOK A FOGKRÉM NEM RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLATÁRA

A fogkrém a legfinomabb polirpaszta.


1. Könnyedén eltávolíthatjuk a hajfestéket.
Az otthoni hajfestés során előfordul, hogy a homlokunkra, a fülünkre, sőt még a tarkónkra is kerül egy kis festék, s ez bizony csúnya nyomot hagy. Dörzsölgetjük szappannal vagy sminklemosóval, de bizony a festék csak nem akar eltűnni. Egy kevéske fogkrém azonban csodákra képes. Nyomjunk az ujjunkra egy borsónyi hagyományos, fehér fogkrémet, és dörzsöljük vele a festékes bőrt, amíg a folt el nem tűnik. Végül öblítsük le egy kis meleg vízzel. A pasztában lévő parányi radírszemcsék könnyedén helyrehozzák az otthoni hajfestés során elkövetett baklövést.

2. Gyerekrajzok a falon
A gyerekek csak úgy ontják a szebbnél szebb rajzokat, s mi büszkén dekorálnánk ki velük az egész lakást. Csakhogy sajnáljuk ragasztóval összekenni vagy rajzszögekkel telelyuggatni a falat. Elő a fogkrémmel! A papír hátulján lévő sarkokra tegyünk egy kevés fehér pasztát, majd egy rövid időre szorítsuk a falhoz a rajzot. A fogkrémben lévő cellulózgumi garantáltan odaragad a falhoz. Később aztán nyom nélkül leszedhetjük a rajzokat a falról. Egy nedves rongy segítségével maradéktalanul és nyomtalanul eltüntethetjük a fogkrémet.

3. Gyorssegély a méhcsípésre
A méh csípése pokoli fájdalommal jár. Ha ilyenkor a kezünkbe akad egy tubus fogkrém, kenjünk egy keveset azonnal a csípésre. Szinte azonnal érezni fogjuk a hatást. A fogkrémben lévő lúgok ugyanis perceken belül semlegesíteni kezdik a méh mérgében lévő savakat, s tizenöt perc múlva nyomtalanul elmúlik a fájdalom. Ráadásul, miután a fogkrém megszáradt a bőrön, légmentesen elzárja a csípést a nedvességtől, és így a gyógyulást is meggyorsítja.

4. Mentsük meg az üvegasztalt
Aki üvegasztalt vásárol, szinte egy életen át rettegésben él, mikor sérül meg a szépséges bútordarab. Márpedig egy-egy baleset szinte elkerülhetetlen: egy rosszul lerakott üvegpohár, a gyerek kisautója, és máris megvan a baj. Vékony kis karcolás a sima üvegen! Ismét segíthet egy egyszerű trükk. Egy kevés fogkrémet dörzsöljünk el az ujjunk hegyével a karcoláson. Öt perc múlva, ha már megszáradt, töröljük le a felesleget egy ronggyal. A dörzsölés hatására a krémben lévő kalcium- foszfát-részecskék ismét visszaadják az üvegfelületnek a tökéletes ragyogást.

5. Olcsó autóillatosító
Állandó veszekedés tárgya: miért eszik a gyerek az autóban? A nők védekeznek, a férfiak joggal dühösek, mert bizony a kiborult kakaónak egy idő után szaga lesz. Egy egyszerű trükkel azonban mindezt megszüntethetjük. Egy darab konyhai papírtörlő közepére nyomjunk ki egy jó adag fogkrémet. Görgessük fel, akár egy palacsintát, és csúsztassuk be az egyik ülés alá. Minden alkalommal, ha fűteni kezdünk a kocsiban, a meleg hatására a szódabikarbóna, igazi légfrissítőként, kellemes mentolszagot áraszt majd magából.

6. Ékszer tisztítása
Nagyanyáink régi ékszertisztító módszerét is feleleveníthetjük egy kicsit. Az ezüst sajnos gyorsan oxidálódik. Csúnya fekete színe lesz, az embernek már nincs is kedve felvenni egy régi nyakláncot. Pedig egy puha fogkefe és egy kis fogkrém segítségével pillanatok alatt újjávarázsolhatjuk kedvenc ékszereinket. Dörzsöljük kitartóan fogkrémmel, a csillogás újra életre kel!

7. Nincs többé párás úszószemüveg
A gyerekek az iskolai úszásból hazaérve gyakran panaszkodnak, hogy nem láttak semmit a víz alatt, mert bepárásodott a szemüvegük? Elő tehát a fogkrémmel! Kenjük be belülről az úszószemüveget a pasztával, majd meleg vízzel öblítsük ki. A következő vízbe merüléskor a fluorid megakadályozza majd a bepárásodást, és a csemete boldogan lubickolhat a vízben.

8. Viszlát, fűfolt!
Az iskolai focibajnokság után a farmerek térdén mindig ott éktelenkedik a zöld, kitisztíthatatlan fűfolt. Mielőtt betennénk a mosógépbe, gondosan dörzsöljük át az anyagot egy adag fehér fogkrémmel. A nátrium-lauril-szulfát oldja a fű színét adó klorofillt, így könnyebben kijön majd a nadrág térdéből a folt a mosás során.

9. A hófehér bőrtáska
Könnyű beleszeretni egy hófehér bőrtáskába az üzlet kirakatában. Aztán jön a bosszúság: itt-ott egy kis tintafolt, amely kifolyt a golyóstollból, megszürkült pánt, olajos ujjlenyomatok mindenhol. Egy puha fogkefével és egy kevés fogkrémmel azonban ezt is újjávarázsolhatjuk. Dörzsöljük át fogkrémmel a koszos részeket, végül töröljük át egy nedves ronggyal. A fogkrémben lévő nátrium-karbonát segítségével a fehér táska ismét a kedvencünk lehet!

 TERMÉSZETESEN FEHÉR FOGKRÉMET HASZNÁLJUNK - VÉLETLENÜL SE FEKETÉT!




Állítólag Koreában gyártják ezt a fekete színű fogkrémet, amit ki is próbáltak, és ITT írtak is róla. Valóban tisztító hatású, ám olyannyira morbid, hogy nem tudják használni..

CSODASÜTI ÉVÁTÓL

Hozzávalók:

Tészta:
5 tojásos piskóta – közepes méretű téglalap alakú tepsiben sütve.

Töltelék:
Baracklekvár
Babapiskóta
Főzött kávé - ízlés szerint édesítve
1 csomag vaníliás pudingpor
3 dl tej
1-2 evőkanál cukor – ízlés szerint
10 dkg vaj.

Csokoládé bevonat:
6 evőkanál cukor
2 evőkanál kakaópor
5 dkg vaj
2 evőkanál víz.

Elkészítés:
A piskótát a szokásos módon elkészítjük, megsütjük, hagyjuk kihűlni. A kész piskótalap tetejét lekenjük baracklekvárral. Erre sorakoztatjuk, az édesítet kávéba mártogatott babapiskótákat.
A vaníliás pudingport kevés hideg tejjel elkeverjük, a többi tejet felforraljuk, hozzáöntjük a pudingos keveréket, ízlés szerint édesítjük, és krémesre felfőzzük, majd lehűtjük. Hozzákeverjük a vajat. Ezt a krémet kenjük a babapiskótákra.
A csokoládé bevonathoz a hozzávalókat egy gyorsforralóban összekeverjük, felfőzzük, és a sütemény tetejére öntjük.

Pihentetés után szebben lehet szeletelni mint itt a képen, de már nem volt rá idő:) Nagyon finom, puha, pikáns ízű sütemény. A baracklekvár helyett lehet szeder, vagy más fajta lekvárt is használni!


 

SÜLT CSIRKESZÁRNYAK (CSÍPŐS-ÉDES)

Hozzávalók:
1 kg csirkeszárny
1 dl méz
Fél dl olaj
2 kávéskanál csípős paprikakrém/Erős Pista
2 kávéskanál vörösborecet/balzsamecet
1 kávéskanál só
Kevés olaj a tepsi kikenéséhez.

Elkészítés:
A méz, olaj, paprikakrém, ecet és só keverékéből elkészítjük a pácot. A csirkeszárnyakat kettévágjuk, egy nagyobb tálba tesszük, ráöntjük a pácot és jól összeforgatjuk. Hűtőbe téve legalább 30 percet - de lehet 1 napot is - érleljük.
A csirkeszárnyakat kiolajozott tepsibe tesszük úgy, hogy ne fedjék egymást. A sütőt 200 C fokra előmelegítjük, a tepsit alufóliával lefedjük, és a szárnyakat 20 percig sütjük. Ezután levesszük a fóliát, és a tepsit visszatesszük további 20-25 percre, hogy a szárnyak szép pirosak, ropogósak legyenek.

Sült burgonyával, salátával tálaljuk.

Forrás: Fanny Konyha.


MIRE KÉPES A MOBIL TELEFONOD (AMIRŐL TE NEM IS TUDSZ)?

1. A segélyhívó szám az egész világon 112. Ez akkor is hívható, ha a telefon billentyűi le vannak zárva. 


2. A kocsiban hagytad a kulcsokat és távol vagy a lakástól, ahol a pótkulcsot tartod? Nos, az a megoldás, hogy hívd fel a lakást, és valaki tartsa közel a telefonhoz a távirányítós pótkulcsot. Neked kb.20 cm-re kell tartanod a mobil telefonodat a kocsiajtótól. Amikor otthon megnyomják a távirányítót, megnyílnak az autó ajtajai! A csomagtér ajtajával is működik. Tégy egy próbát!


3. Mit tegyél, ha ellopták a mobil telefonodat? 
Meg kell tudnod a készüléked sorozatszámát. Ehhez üsd be: *#06# HÍVÁS NÉLKÜL és minden más nélkül, és a kijelzőn megjelenik egy kód. Ez az egyedi kód az egész világon a te készüléked sorozatszáma. Jegyezd fel és tartsd biztonságos helyen. Ha ellopják a telefonodat, értesítsd a társaságod operátorát, és add meg neki ezt a kódot. Ez lehetővé teszi, hogy teljesen blokkolják a telefont, még ha a tolvaj kicseréli is benne a SIM kártyát. Valószínűleg nem kapod vissza a telefonodat, de legalább biztos lehetsz benne, hogy aki ellopta, sohasem fogja tudni használni. Ebben az a legfontosabb, hogy ha mindenki ismerné ezt a trükköt, értelmetlen volna mobilt lopni.


Ezért hát küldd tovább minden ismerősödnek. És ne felejtsd el felírni és biztos helyre tenni a sorozatszámodat.



MELYIK INTÉZMÉNYBEN LEHETNEK EZEK EGYÜTTESEN?

- Helyben kialakított bolt, ahol lehet vásárolni.
- 10 ezer kötetes könyvtár.
- Kilenc (!) sportpálya és tornaterem.
- Színházterem.
- A szakkörök tartására alkalmas melléképületek (fazekas kör, festészet, sakk szakkör, számítástechnika szakkör, zeneszakkör, életvezetési szakkör, ahol főzőcskézni lehet).
- Tanterem és ökumenikus imaterem.
- Egészségügyi blokk.
- Változatos étrend.
- Minden szobában televízió.
- Padlófűtés.

A nyerteseink azok a kedves olvasók, akik a szombathelyi Büntetés-végrehajtási intézetre tippeltek.

Köszönjük, hogy adójával hozzájárul!






Az első PPP konstrukcióban épült börtön, a másik Tiszalökön van. A börtön 8 milliárdba került, az állam tulajdonában maradt, de évi 2 milliárdot fizetünk az üzemeltetőnek 15 évig.
2 milliárd Ft évente 800 rab után.

2,5 millió Ft / rabonként / évente (.. És te mennyit is keresel egy évben?)


További jó munkát kívánunk!

AZT HISZED, HOGY TUDSZ CERUZÁT HEGYEZNI??

Én tudom, hogy nem, legalábbis szemceruzát biztosan nem. Legutóbb pld. majd egy délelőttömbe került egyetlen szemceruza kihegyezése (kék volt az istenadta). Kezdtem a fürdőszobában a csap felett. A negyedik kitört hegy után gondoltam, hegyezőt váltok, míg van még a ceruzából. Persze, azzal se sikerült hegyezni, félre hordott, a hegyek törtek, és immár minden csupa forgáccsal és zsíros ceruzahegy darabkákkal volt tele. Jött a penge, hátha, de miután eltörtem, és kishijján megvágtam magam, eldobtam. Nem adom fel, majd késsel. Persze, előtte a csapból összeszedtem a forgácsokat. Törlőruhával kezdtem én balga. Csak azt értem el, hogy a letört ceruzahegyekkel össze-visszarajzoltam - maszatoltam a fehér fajanszot. Sebaj, majd ha kihegyeztem ezt a dögöt, kitakarítom a fürdőt is.
Irány a konyha, a mosogató felett folytattam a hadműveletet, immár késsel felszerelkezve. Az első késsel rögtön félbevágtam a már amúgy is csonka ceruzámat és levágtam egy körmömet. Kést váltottam. Több késváltás és 10 perces kínlódás után végül feladtam. Mikor már majdnem sikerült volna egy épkézláb hegyet kivarázsolni a fa fogságából, naná, hogy az tőből kitört. Miután már csak 4 cm maradt a méregdrága szemceruzából, a vérnyomásom az egekbe szökött, a lakás romokban hevert, úgy döntöttem, ma nem sminkelek.
Elkezdtem a romokat eltakarítani - a késeket lesúrolni, a mosogatót kitakarítani. Vissza a fürdőbe, kisikáltam az összefirkált mosdót, és röpke 2 óra után rezignáltan konstatáltam, hogy ez nem az én napom, inkább sütöttem volna egy sütit. Irány a konyha - és ekkor vettem észre, hogy a világosszürke padló csempe is tele van kék foltokkal. Nagy levegőt vettem, elkezdtem felsikálni Cif-fel. Végre kész, ragyog minden, igaz, a szememet nem festettem ki, és ceruzám sincs immár.
Vissza a konyhába, hogy megfőzzem az ebédet - és látom, megint kék csíkos a kő! Ezt nem hiszem el, egy nyamvadt ceruzából nem lehet befesteni az egész lakást, én mégis képes vagyok rá! Elkezdtem nyomozni, hogy kerültek az újabb mázolmányok a padlóra - hát a papucsomról. Amerre mentem, végig rajzoltam mindent a papucsom talpára ragadt, elnyomódott ceruza-hegyekkel...
Ma már kinyomható hegyű szemceruzákat vásárolok - ha mégis elcsábulok valamiért, akkor nemes egyszerűséggel a Férjemet kérem meg: ugyan Drágám, hegyezd ki a szemceruzámat - és közben árgus szemekkel figyelem, merre repülnek a letört hegyek, készen állok néhány nyugtató mosollyal, egy üveg sörrel, finom csokoládéval - az elgyötört idegeinek megnyugtatására:)

Van, aki másképp csinálja, íme:









Sajnos, hogy ki faragta ezeket a ceruzákat, nem tudom, ha tudnám, szívesen kiírnám - ezek már művészi alkotások!